Qoraqalpog‘iston Respublikasing eng chekka, Qozog‘iston Respublikasi bilan chegaradosh cho‘l hududida joylashgan (Toshkent shahridan 1700 km uzoqlikda) Qo‘ng‘irot tumanidagi “Qoraqalpog‘iston” va “Jasliq” qo‘rg‘onlarida istiqomat qiluvchi aholi chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilib, ijtimoiy muhofazaga muhtoj bo‘lgan oilalarga manzilli muruvvat yordami ko‘rsatildi.
Tibbiy ko‘rik “O‘zbekiston temir yo‘llari” davlat aksiyadorlik kompaniyasining “Salomatlik” tibbiy-sanitariya yordam poyezdining malakali shifokorlari, “Sog‘lom avlod uchun” jamg‘armasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi filialining tibbiy ijtimoiy patronaj brigadasi mutaxassislari tomonidan amalga oshirildi.
“Salomatlik” poyezdi mutaxassislari tomonidan ijtimoiy himoyaga muhtoj bo‘lgan 963 nafar aholi (terapevt-673 nafar, pediatr-290 nafar, ginekolog-354 nafar, stomatolog-321 nafar, lor-411 nafar, oftalmolog-556 nafar, xirurg-219 nafar, nevropatolog-334 nafar) chuqur tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
Tibbiy ko‘rik davomida 354 nafar ayollar, ulardan 327 nafari tug‘ish yoshidagi ayollar, 290 nafar bolalar hamda 320 nafar erkaklar, ulardan 55 nafari qariyalar, 17 nafar nogironlar qamrab olindi. Maʼlumki, chekka, ekologik sharoiti noqulay bo‘lgan xududlarda yashovchi aholiga malakali mutaxassislar tomonidan tibbiy yordam ko‘rsatishda zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar yordamida tekshiruvlarini o‘tkazish katta ahamiyat kasb etadi. Shu bois tibbiy ko‘rik davomida aniq laborator tahlillarga va zamonaviy tekshirish usullariga tayangan holda tashhislar qo‘yildi. Jumladan, 330 nafar aholi EKG tekshiruvi, 466 ta ultratovush tekshiruvi, 575 nafar aholiga flyurografiya va 660 nafar aholiga 1980 ta laborator tekshiruvlari (qon va siydikning umumiy tahlili, surtmalarning tahlili, eritrotsit, leykotsit va SOE tekshiruvlari va qondagi gemoglobin miqdori aniqlandi) o‘tkazildi.
Tibbiyot xodimlari tomonidan “Jasliq” va “Qoraqalpog‘iston” qo‘rg‘onlarida fuqarolar yig‘ini vakillari ishtirokida 100 nafar yosh oilalar va bir yoshgacha farzandi bo‘lgan onalar orasida xayriya tadbiri o‘tkazildi. Shuningdek, xayriya tadbiri davomida aholiga “Shaxsiy gigiyena”, “Qarindoshlar o‘rtasidagi nikoh nima uchun xavfli?”, “Skrining tekshiruvini bilasizmi”, “Turmush qurishda qizlar uchun kerakli maslahatlar” mavzularida bukletlar tarqatildi.
“Salomatlik” poyezdi mutaxassislari, jamg‘armaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi filiali tibbiy ijtimoiy brigadasi shifokorlari bilan hamkorlikda Qo‘ng‘irot tumanining ekologik jihatdan noqulay sharoitda istiqomat qiluvchi aholiga ayniqsa, ayollar va bolalar salomatligini muhofaza qilish, ijtimoiy jihatdan qo‘llab – quvvatlash maqsadida, nogironlar, boquvchisini yo‘qotgan va ijtimoiy muxofazaga muhtoj aholi qatlamlaridan jami 2112 nafar aholiga shundan 500 ta oilaga manzilli tarzda oziq – ovqat mahsulotlari va 1512 ta aholiga dori-darmon, uy-ro‘zg‘or anjomlari va sanitariya – gigiyena vositalari, poyafzal, kiyim-kechak va boshqa turdagi insonparvarlik yordami topshirildi.

Углубление населения в Каракалпакстане и крепостях Жаслык в Кунгиротском районе, расположенных в самом отдаленном пустынном районе Республики Каракалпакстан, граничащем с Республикой Казахстан (1700 км от города Ташкента)
Жителям Каракалпакстана и крепостей Жаслык Кунгиротского района, расположенного в самом отдаленном пустынном районе Республики Каракалпакстан, граничащем с Республикой Казахстан (1700 км от города Ташкента), оказывается интенсивная медицинская помощь, обследованы и направлены семьи, нуждающиеся в социальной защите оказана благотворительная помощь.
Медицинский осмотр проводили квалифицированные врачи медико-санитарного поезда «Саломатлик» Государственного акционерного общества «Узбекские железные дороги», специалисты бригады медико-социального патронажа Каракалпакского филиала фонда «Здоровое поколение». . .
Тщательное медицинское обследование прошли 963 жителя, нуждающихся в социальной защите специалистами поезда «Саламатлик» (673 терапевта, 290 педиатров, 354 гинеколога, 321 стоматолога, 411 ЛОР-специалистов, 556 офтальмологов, 219 хирургов, невропатологов-334 человека).
На медицинское освидетельствование были включены 354 женщины, из них 327 женщин детородного возраста, 290 детей и 320 мужчин, из них 55 пожилых людей, 17 инвалидов. Известно, что при оказании медицинской помощи населению, проживающему в отдаленных районах с неблагоприятными экологическими условиями, большое значение имеет проведение обследований с помощью современной медицинской техники. Поэтому в ходе медицинского осмотра диагнозы были поставлены на основании точных лабораторных анализов и современных методов обследования. В частности, 330 ординаторам проведены ЭКГ-обследования, 466 - ультразвуковые исследования, 575 ординаторам - флюорография, 660 ординаторам - 1980 лабораторных исследований (общий анализ крови и мочи, анализ мазков, эритроцитарное, лейкоцитарное и СОЭ исследование, количество гемоглобина в крови). кровь определялась).
В крепостях «Жаслык» и «Коракалпакстан» с участием представителей схода граждан прошла благотворительная акция среди 100 молодых семей и матерей с детьми до года. Также в ходе благотворительной акции среди населения были розданы буклеты на темы «Личная гигиена», «Чем опасен брак между родственниками?», «Знаете ли вы о скрининге», «Необходимые советы девушкам при выходе замуж».
Специалисты «Здоровья» обучают совместно с врачами медико-социальной бригады Каракалпакского филиала фонда охране здоровья женщин и детей, оказанию социальной поддержки населению Кунгиротского района, проживающему в экологически экологически неблагоприятные условия., инвалидов, малоимущих и нуждающихся в социальной защите всего 2112 человек, из них 500 семей получили продовольственные товары и 1512 человек - медикаменты, бытовую технику и санитарно-гигиенические товары, обувь, одежду и другие гуманитарные товары. помощь была передана.