Ёш авлодни жисмонан соғлом ва маънан етук шахс этиб тарбиялаш, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларни малакали тиббий хизмат билан қамраб олиш, “Sog‘lom avlod uchun” халқаро хайрия фонди ва “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ ҳамкорлигида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 28 февралдаги ПФ-27-сонли Фармони билан тасдиқланган 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили”да амалга оширишга оид давлат дастури доирасида ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 8 ноябрдаги “Репродуктив ёшдаги аёллар, хомиладорлар ва болаларга кўрсатиладиган тиббий ёрдам сифатини ошириш ва кўламини кенгайтириш тўғридаги”ПҚ-4513-сонли Қарори қарорларининг ижросини таъминлаш мақсадида 2023 йилнинг 16-22 май кунлари Қорақалпоғистон Республикасининг экологик қийин бўлган ҳудудларида яшовчи аҳолига тиббий ҳамда инсонпарварлик ёрдами кўрсатиш учун Тошкент-Қўнғирот–Қорақалпоғистон-Жаслиқ–Тошкент йўналишида “Саломатлик” поезди ташкил этилди. “Саломатлик” тиббий санитария ёрдам поезди мутахассислари томонидан Қорақалпоғистон Республикасининг Қўнғирот тумани “Қорақалпоғистон” ва “Жаслиқ” посёлка фуқоралар йиғинларида жами 1725 нафар аҳоли (терапевт – 368 нафар, педиатр – 197 нафар, акушер-гинеколог – 142 нафар, невропатолог - 221 нафар, стоматолог – 306 нафар, лор – 343 нафар, офтальмолог – 571 нафар, хирург – 271 нафар,) чуқур тиббий кўрикдан ўтказилиб, шифокорлар томонидан касаллик аниқланган беморларга соғломлаштириш юзасидан тавсия ва маслаҳатлар берилди. Тиббий кўрикдан ўтганларнинг 846 нафари аёллар (улардан 457 нафари туғиш ёшидаги аёллар), 197 нафари болалар ва ўсмирларни, эркаклар 682 нафарни ташкил этди. Тиббий кўрикдан ўтган аҳолининг 222 нафари нафақахўрлар, 28 нафари ногиронлардан иборат.Тиббий кўрик давомида аниқ лаборатория таҳлилларга ва замонавий текшириш усулларга таянган ҳолда ташхислар қўйилди. Жумладан, 325 нафар фуқаро ЭКГ текшируви, 496 нафар фуқаро УТТ текшируви ҳамда 691 нафар фуқаро лаборатория текширувлари (қон ва сийдикнинг умумий таҳлили, суртмаларнинг таҳлили, эритроцит, лейкоцит, СОЭ текширувлари ва қондаги гемоглобин миқдори аниқланди) шунингдек, 202 нафар аҳоли флюрография текширувларидан ўтказилди. хайрия акцияси давомида аҳолига ва даволаш профилактика муассасаларига жами 1 532 331 182, 95 сўмлик дори-дармонлар, санитария-гигиена воситалари ва турли мавзудаги буклетлардан иборат мурувват юклари етказиб берилди.
2023 йилнинг 11-16 июн кунлари Қорақалпоғистон Республикасининг экологик қийин бўлган ҳудудларида яшовчи аҳолига тиббий ҳамда инсонпарварлик ёрдами кўрсатиш учун Тошкент-Нукус-Қўнғирот–Тошкент йўналишида “Саломатлик” поезди ташкил этилди.
Тиббий кўрик “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ нинг “Саломатлик” тиббий санитария ёрдам поезди шифокорлари, фонднинг Қорақалпоғистон Республикасининг ҳудудий филиали кўчма тиббий-ижтимоий ёрдам бригадаси мутахассислари ва Қорақалпоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизими шифокорлари томонидан амалга оширилди. “Саломатлик” тиббий санитария ёрдам поезди мутахассислари томонидан Қорақалпоғистон Республикаси Нукус шахри ва Қўнғирот тумани овул ва макон фуқоралар йиғинларида жами 3227 нафар аҳоли (терапевт – 634 нафар, педиатр – 272 нафар, акушер-гинеколог – 235 нафар, невропатолог - 354 нафар, стоматолог – 306 нафар, лор – 410 нафар, офтальмолог – 756 нафар, хирург – 260 нафар,) чуқур тиббий кўрикдан ўтказилиб, шифокорлар томонидан касаллик аниқланган беморларга соғломлаштириш юзасидан тавсия ва маслаҳатлар берилди. Тиббий кўрикдан ўтганлар жами:1720 ш.ж. 822 нафари аёллар (улардан 406 нафари туғиш ёшидаги аёллар), 296 нафари болалар ва ўсмирларни, эркаклар 602 нафарни ташкил этди. Тиббий кўрикдан ўтган аҳолининг 450 нафари нафақахўрлар, 151 нафари ногиронлардан иборат.
Тиббий кўрик давомида 443 нафар фуқаро ЭКГ текшируви, 560 нафар фуқаро УТТ текшируви ҳамда 430 нафар фуқаро лаборатория текширувлари (қон ва сийдикнинг умумий таҳлили, суртмаларнинг таҳлили, эритроцит, лейкоцит, СОЭ текширувлари ва қондаги гемоглобин миқдори аниқланди) шунингдек, 129 нафар аҳоли флюрография текширувларидан ўтказилди.
Ушбу хайрия акцияси давомида аҳолига ва даволаш профилактика муассасаларига жами 3 615 098 403, 30 сўмлик дори-дармонлар, санитария-гигиена воситалари ва турли мавзудаги буклетлардан иборат мурувват юклари етказиб берилди.Хизмат сафари давомида “Саломатлик” поездининг фаолияти Республиканинг “Эркин Қорақалпоғистон”, “Қорақалпоғистон тонги”, “Каракалпакстан жаслары”, “Темирйўлчи” газеталарида, Қорақалпоғистон Республикасининг “ҚҚР телерадиокомпанияси”, Менинг юртим”, “Севимли” телеканалларида, www.kknews.uz, www.sau.uz, www.uza.uz сайтлари, бошқа оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилди.

«Воспитание молодого поколения как физически здоровой и интеллектуально зрелой личности, охват семей, нуждающихся в социальной защите, квалифицированными медицинскими услугами», в сотрудничестве с Международным благотворительным фондом «За здоровое поколение» и АО «Узбекские железные дороги» ОФ Президенту Республики Узбекистан 28 февраля 2023 года в рамках Государственной программы по реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в «Год внимания к человеку и качественному образованию», утвержденной Указом №27. и Президенту Республики Узбекистан 8 ноября 2019 года «Качество медицинской помощи, оказываемой женщинам репродуктивного возраста, беременным женщинам и детям» «Саламатлик» по направлению Ташкент-Кунгирот-Коракалпакстан-Жаслык-Ташкент 16 мая -22 января 2023 года для оказания медицинской и гуманитарной помощи населению, проживающему в экологически сложных регионах Республики Каракалпакстан, в целях обеспечения реализации Постановления № организован поезд. Всего у специалистов поезда медико-санитарной помощи «Саламатлик» в «Коракалпакстане» и «Жаслыке» прошли обучение 1725 ординаторов (терапевт – 368, педиатр – 197, акушер-гинеколог – 142, невропатолог – 221). населенных пунктов Кунгиротского района Республики Каракалпакстан.стоматолог - 306 чел., ЛОР - 343 чел., окулист - 571 чел., хирург - 271 чел.), прошли тщательное медицинское обследование, и врачи дали рекомендации и советы пациентам с выявленными заболеваниями. . Среди прошедших медицинское обследование 846 женщин (из них 457 женщин детородного возраста), 197 детей и подростков, 682 мужчины. Из числа прошедших медицинское обследование жителей - пенсионеры - 222, инвалиды - 28. В ходе медицинского осмотра диагнозы были поставлены на основании точных лабораторных анализов и современных методов обследования. В частности, 325 ординаторам проведено ЭКГ-обследование, 496 ординаторам - УТТ, 691 ординатору - лабораторные исследования (общий анализ крови и мочи, анализ мазков, эритроцитарное, лейкоцитарное, СОЭ исследования, определение количества гемоглобина в крови). , а также флюорографическое обследование 202 жителей. В ходе благотворительной акции населению и лечебно-профилактическим учреждениям доставлено медикаментов, санитарно-гигиенических товаров и буклетов различной тематики на общую сумму 1 532 331 182,95 сумов.
11-16 июня 2023 года организован поезд «Здоровье» по маршруту Ташкент-Нукус-Конгирот-Ташкент для оказания медицинской и гуманитарной помощи населению, проживающему в экологически сложных регионах Республики Каракалпакстан.
Медицинский осмотр проводили врачи поезда медико-санитарной помощи «Здоровье» АО «Узбекские железные дороги», специалисты мобильной бригады медико-социальной помощи областного филиала фонда Республики Каракалпакстан, врачи системе Министерства здравоохранения Республики Каракалпакстан. Тщательное медицинское обследование прошли 3227 ординаторов (терапевт - 634, педиатр - 272, акушер-гинеколог - 235, невропатолог - 354, стоматолог - 306 чел., лор - 410 чел., окулист - 756 чел., хирург - 260 чел.). , и врачи дали рекомендации и советы пациентам с диагнозом заболевания. Всего прошедших медицинское освидетельствование: 1720 ш.ж. Из них 822 женщины (из них 406 женщин детородного возраста), 296 детей и подростков, 602 мужчины. Из прошедших медицинский осмотр жителей 450 пенсионеры, 151 инвалид.
В ходе медицинского осмотра 443 ординаторам проведено ЭКГ-обследование, 560 ординаторам - УТТ, 430 ординаторам - лабораторные исследования (общий анализ крови и мочи, анализ мазков, эритроцитов, лейкоцитов, СОЭ, определение количества гемоглобина в крови). определено), а также флюорографическое обследование 129 жителей.
В ходе благотворительной акции населению и лечебно-профилактическим учреждениям на общую сумму 3 615 098 403, 30 сум было доставлено медикаментов, санитарно-гигиенических изделий и буклетов различной тематики. Телерадиокомпания «QQR», «Менинг Юртим», «Севимли», телеканалы Республики Каракалпакстан, www.kknews.uz, www.sau.uz, www.uza.uz, другие сайты широко освещались в средствах массовой информации.