йўналишида ташкил этилган
Ёш авлодни жисмонан соғлом ва маънан етук шахс этиб тарбиялаш, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларни малакали тиббий хизмат билан қамраб олиш, “Sog‘lom avlod uchun” халқаро хайрия фонди ва “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ ҳамкорлигида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 8 сентябрдаги “Оналар ва болалар саломатлигини мухофаза килиш, ахолининг репродуктив саломатлигини мустахкамлаш чора-тадбирлар тўғридаги”
ПҚ-296-сонли Қарори ижросини таъминлаш мақсадида
2024 йилнинг 23-30 апрель кунлари Қорақалпоғистон Республикасининг экологик қийин бўлган ҳудудларида яшовчи аҳолига тиббий ҳамда инсонпарварлик ёрдами кўрсатиш учун Тошкент-Коракалпогистон-Жаслик-Тошкент йўналишида “Саломатлик” поезди ташкил этилди.
Қорақалпоғистон Республикасининг Қўнғирот туманларида яшовчи аҳоли чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилиб, эҳтиёжманд бўлган оилаларга манзилли мурувват ёрдами кўрсатилди.
Қўнғирот тумани Карокалпогистон ва Жаслик посёлка фуқоралар йиғинларида яшовчи ижтимоий ҳимояга муҳтож, ногиронлиги бўлган шахслар, боқувчисини йўқотганлар, темир ва аёллар дафтаридаги оилалар (1033 нафар) дори-дармон, кўзойнаклар ва куритилган витаминга бойитилган озик овкат махсулатларидан иборат инсонпарварлик ёрдамлари Узбекистон махаллар уюшмаси бошкармаси Карокалпакстан Республикаси Кунгирот тумани ш.ж. Карокалпогистон ва Жаслик посёлка фуқоралар йиғинлари бўлимлари, Тиббиёт бирлашмаси томонидан тайинланган масъуллар вакиллари билан ҳамкорликда манзилли етказилиб берилди.
Қўнғирот тумани Карокалпогистон ва Жаслик посёлка фуқоралар йиғинларида яшовчи ижтимоий ҳимояга муҳтож, ногиронлиги бўлган шахслар, боқувчисини йўқотганлар, “Темир” ва “Аёллар” дафтаридаги оилалар (301 нафар) дори-дармонлар,кўзойнаклар ва куритилган витаминга бойитилган озик овкат махсулатларидан иборат инсонпарварлик ёрдамлари Узбекистон махаллар уюшмаси бошкармаси Карокалпакстан Республикаси Кунгирот тумани ш.ж. Карокалпогистон ва Жаслик посёлка фуқоралар йиғинлари бўлимлари, Тиббиёт бирлашмаси томонидан тайинланган масъуллар вакиллари билан ҳамкорликда манзилли етказилиб берилди.
Кунгирот тумани Карокалпогистон ва Жаслик посёлка фуқаролар йиғинларида яшовчи ижтимоий ҳимояга муҳтож, ногиронлиги бўлган шахслар, боқувчисини йўқотганлар, “Темир” ва “Аёллар” дафтаридаги оилалар (504 нафар) дори-дармонлар,кўзойнаклар ва куритилган витаминга бойитилган озик овкат махсулатларидан иборат инсонпарварлик ёрдамлари Узбекистон махаллар уюшмаси бошкармаси Карокалпакстан Республикаси Кунгирот тумани ш.ж. Карокалпогистон ва Жаслик посёлка фуқоралар йиғинлари бўлимлари, Тиббиёт бирлашмаси томонидан тайинланган масъуллар вакиллари билан ҳамкорликда манзилли етказилиб берилди. Тиббий кўрик “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ нинг “Саломатлик” тиббий санитария ёрдам поезди шифокорлари, фонднинг Қорақалпоғистон Республикасининг ҳудудий филиали кўчма тиббий-ижтимоий ёрдам бригадаси мутахассислари ва Қорақалпоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизими шифокорлари томонидан амалга оширилди. “Саломатлик” тиббий санитария ёрдам поезди мутахассислари томонидан Қорақалпоғистон Республикаси Қўнғирот тумани Карокалпогистон ва Жаслик посёлка фуқоралар йиғинлари бўлимлари фуқоралар йиғинларида жами 894 нафар аҳоли (терапевт – 365 нафар, педиатр – 196 нафар, акушер-гинеколог – 217нафар, невропатолог - 146 нафар, стоматолог – 234 нафар, лор – 341нафар, офтальмолог – 661 нафар, хирург – 303 нафар,) чуқур тиббий кўрикдан ўтказилиб, шифокорлар томонидан касаллик аниқланган беморларга соғломлаштириш юзасидан тавсия ва маслаҳатлар берилди. Тиббий кўрикдан ўтганлар жами:894 ш.ж. 381 нафари аёллар (улардан 154 нафари туғиш ёшидаги аёллар), 196 нафари болалар ва ўсмирларни, эркаклар 317 нафарни ташкил этди. Тиббий кўрикдан ўтган аҳолининг 385 нафари нафақахўрлар, 37 нафари ногиронлардан иборат.
Маълумки, чекка экологик шароити ноқулай бўлган ҳудудларда яшовчи аҳолига малакали мутахассислар томонидан тиббий ёрдам кўрсатишда замонавий тиббий асбоб-ускуналар ёрдамида текширувларни ўтказиш катта аҳамият касб этади. Шу боис, тиббий кўрик давомида аниқ лаборатория таҳлилларга ва замонавий текшириш усулларга таянган ҳолда ташхислар қўйилди. Жумладан, 304 нафар фуқаро ЭКГ текшируви, 340 нафар фуқаро УТТ текшируви ҳамда
645 нафар фуқаро лаборатория текширувлари (қон ва сийдикнинг умумий таҳлили, суртмаларнинг таҳлили, эритроцит, лейкоцит, СОЭ текширувлари ва қондаги гемоглобин миқдори аниқланди) шунингдек, 113 нафар аҳоли флюрография текширувларидан ўтказилди.
Ўтказилган тиббий кўрик натижалари, жумладан, УТТ ва ЭКГ текшируви хулосалари ҳамда тиббий кўрик хулосалари билан бирга амбулатория, шифохона шароитида соғломлаштириши лозим бўлган беморлар рўйхати фонднинг Қорақалпоғистон Республикаси филиали ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигига топширилди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 8 сентябрдаги “Оналар ва болалар саломатлигини мухофаза килиш, ахолининг репродуктив саломатлигини мустахкамлаш чора-тадбирлар тўғридаги”
2024 йилнинг 23-30 апрель кунлари қарорларининг ижросини таъминлаш мақсадида, аҳолининг тиббий саводхонлигини ошириш, соғлом турмуш тарзини шакллантириш, “Она ва бола” скрининги текширувларининг моҳиятини тушунтириш бўйича шифокорлар томонидан учрашув ва давра суҳбатлари ўтказилди. Жумладан, мазкур тадбирларда аҳолига “Қариндошга қуда бўлманг”, “Эрта никоҳ қуришнинг салбий оқибатлари ҳақида биласизми?”, “Она ва бола скрининги” давлат дастури, “Туғма гипотиреоз ва фенилкетонурия, “Тиббий кўрикнинг аҳамияти” мавзуларида буклетлар тарқатилди.
“Sog‘lom avlod uchun” халқаро хайрия фондининг Қорақалпоғистон Республикаси филиали кўчма тиббий-ижтимоий ёрдам бригадаси мутахассислари Қўнғирот тумани Карокалпогистон ва Жаслик посёлка фуқоралар йиғинлари бўлимлари овул ва макон фуқоралар йиғинларида, узоқ ва чекка ҳудудларда истиқомат қилувчи аҳолига, айниқса, аёллар ва болалар саломатлигини муҳофаза қилиш, ижтимоий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, аҳолининг тиббий саводхонлигини ошириш билан бир қаторда ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар, ногиронлиги бўлган шахслар ва боқувчисини йўқотган оилаларга жами 1033 нафар фуқароларга инсонпарварлик ёрдамлари тарқатилиб берилди. Жумладан,
- Қорақалпоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Кургирот тумани Тиббиёт бирлашмасига жами: 9 турдаги жами 7269 ш.ж.6791 урам дори-дармонлардан ва 478 донаУнископ тиббиёт аппаратидан иборат инсонпарварлик ёрдамлари берилди.
- Қорақалпоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигига жами: 13 турдаги 2818 урам дори-дармонлардан иборат инсонпарварлик ёрдамлари берилди
Ушбу хайрия акцияси давомида аҳолига ва даволаш профилактика муассасаларига жами 1 494 594 336, 22 сўмлик дори-дармонлар, кўзойнаклар ва куритилган витаминга бойитилган озик овкат махсулатларидан иборат инсонпарварлик ва турли мавзудаги буклетлардан иборат мурувват юклари етказиб берилди.
Хизмат сафари давомида “Саломатлик” поездининг фаолияти Республиканинг “Еркин Қорақалпоғистон” “Темирйўлчи” газеталарида, Қорақалпоғистон Республикасининг “ҚҚР телерадиокомпанияси”телеканалларида, www.kknews.uz, www.sau.uz, www.uza.uz сайтлари, https://www.facebook.com/groups/1760321537507701, https://t.me/sauuz, https://www.youtube.com/@soglomavloduchunfondi, https://instagram.com/fond_sau?igshid=ZDdkNTZiNTM=, https://twitter.com/fondsau1993?t=XO2Vui5Etp5qjQ6ZAhqwAg&s=09 ва бошқа оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилди.
“Саломатлик” поездининг фаолиятини самарали ташкил этишда жойларда ижтимоий муҳофазага муҳтож бўлган оилаларга манзилли ёрдам кўрсатишда, соғломлаштириш тадбирларини ўтказишда жойлардаги Камбағалликни қисқартириш ва бандлик бўлими, туман тиббиёт бирлашмаси тайинланган масъуллар вакиллари билан ҳамкорликда манзилли етказилиб берилди.
Жумладан: акцияда Қўнғирот тумани хокими уринбосари, оила ва хотин-кизлар кумитаси раиси Ж.Аметова, Қўнғирот тумани тиббиёт бирлашмаси шифокорлари,“Sog‘lom avlod uchun” халқаро хайрия фондининг Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудий филиали раҳбари О.Ембергенова, ТИЁБ ходимлари Г.Кайпанова, Р.Турениёзова, А.Мендибаева, А.Каримқуловлар фаол иштирок этишди.

Международный благотворительный фонд «Соглом авлод учун» и АО « Узбекистан темир йуллари» в сотрудничестве
23-30 апреля 2024 г.
Ташкент - Кунград - Жаслик - Коракалпогистан - Ташкент
организовано в направлении
О деятельности поезда «Саламатлик»
Воспитание молодого поколения физически здоровым и интеллектуально зрелым человеком, обеспечение семей, нуждающихся в социальной защите, квалифицированными медицинскими услугами, в сотрудничестве с Международным благотворительным фондом «За здоровое поколение» и АО «Узбекистон темир йуллари» Президента Республики Узбекистан. Республики Узбекистан 8 сентября 2023 года «Матери и о мерах по охране здоровья детей, укреплению репродуктивного здоровья населения»
В целях обеспечения исполнения Решения № PQ-296 23-30 апреля 2024 года организован поезд «Здоровье» по маршруту Ташкент-Коракалпакстан-Жаслык-Ташкент для оказания медицинской и гуманитарной помощи населению, проживающему в экологически сложных регионах Республики Каракалпакстан.
Жители, проживающие в Кунгиротских районах Республики Каракалпакстан, были подвергнуты углубленному медицинскому обследованию, малообеспеченным семьям оказана адресная помощь.
Кунгиротский район Карокалпогистон и поселок Жаслик, нуждающиеся в социальной защите, инвалиды, семьи, потерявшие кормильцев, семьи на железном и женском учете (1033 человека) гуманитарная помощь в виде медикаментов, очков и сухих витаминизированных продуктов питания Кунгиротский район ш. Дж.Оно было доставлено по адресу совместно с представителями сходов граждан поселков Карокалпогистон и Жаслик, представителями должностных лиц, назначенных Медицинским объединением.
Гуманитарную помощь получат нуждающиеся в социальной защите, люди с ограниченными возможностями, люди, потерявшие кормильцев, семьи (301 человек) на регистрах «Темир» и «Женщины», проживающие в поселках Карокалпогистон и поселке Жаслик Кунгиротского района. помощь в виде медикаментов, очков и сухих витаминизированных продуктов питания Населенный пункт управления ассоциации «Узбекистан», Республика Карокалпакстан, Кунгиротский район, ш.ж. Оно было доставлено по адресу совместно с представителями сходов граждан поселков Карокалпогистон и Жаслик, представителями должностных лиц, назначенных Медицинским объединением.
Кунгиротский район Карокалпогистон и поселок Жаслик, нуждающиеся в социальной защите, инвалиды, семьи, состоящие на учете «Темир» и «Женщины» (504 человека), гуманитарная помощь в виде медикаментов, очков и сухих витаминизированных пищевых продуктов администрации ассоциации Республики Карокалпакстан. , Кунгиротский район, ш.ж. Оно было доставлено по адресу совместно с представителями сходов граждан поселков Карокалпогистон и Жаслик, представителями должностных лиц, назначенных Медицинским объединением. Медицинский осмотр проводили врачи медико-санитарного поезда «Здоровье» АО «Узбекские железные дороги», специалисты мобильной бригады медико-социальной помощи областного филиала фонда Республики Каракалпакстан, врачи системе Министерства здравоохранения Республики Каракалпакстан. Тщательное медицинское обследование прошли 894 ординатора (терапевт - 365, педиатр - 196, акушер-гинеколог - 217, невропатолог - 146, стоматолог - 234 чел., лор - 341 чел., окулист - 661 чел., хирург - 303 чел.). , и врачи дали рекомендации и советы пациентам с диагнозом заболевания. Общее количество лиц, прошедших медицинское обследование: 894 ш.ж. Из них 381 женщина (из них 154 женщины детородного возраста), 196 детей и подростков, 317 мужчин. Из числа жителей, прошедших медицинское освидетельствование, 385 пенсионеры, 37 инвалиды.
Известно, что в оказании квалифицированной медицинской помощи жителям регионов с неблагоприятными экологическими условиями большое значение имеет проведение обследований с помощью современной медицинской техники. Поэтому в ходе медицинского осмотра диагнозы были поставлены на основании точных лабораторных анализов и современных методов обследования. Из них 304 граждан прошли ЭКГ-обследование, 340 граждан прошли обследование УТТ и
Проведено лабораторное обследование 645 жителей (общий анализ крови и мочи, анализ мазков, эритроцитарный, лейкоцитарный, СОЭ, определено количество гемоглобина в крови), а также флюорографическое обследование 113 жителей.
Результаты проведенного медицинского осмотра, в том числе результаты УТТ и ЭКГ-исследований, а также список больных, подлежащих реабилитации в амбулаторных и стационарных условиях, вместе с заключениями медицинского освидетельствования переданы в Каракалпакский филиал фонд и Министерство здравоохранения Республики Каракалпакстан. Указ Президента Республики Узбекистан от 8 сентября 2023 года «О мерах по охране здоровья матери и ребенка и укреплению репродуктивного здоровья населения»
В целях обеспечения исполнения Решения № PQ-296
23-30 апреля 2024 года в целях обеспечения реализации принятых решений проведены встречи и круглые столы врачей по вопросам повышения медицинской грамотности населения, формирования здорового образа жизни, разъяснения сущности «Матери и ребенка». скрининговые тесты. В частности, на этих мероприятиях населению были розданы буклеты на темы «Не изменяй родственнику», «Знаете ли вы о негативных последствиях раннего брака?», «Госпрограмма «Скрининг матери и ребенка», Врожденный гипотиреоз и фенилкетонурия и важность медицинского обследования».
Специалисты мобильной бригады медико-социальной помощи Каракалпакстанского филиала Международного благотворительного фонда «За здоровое поколение», Кунгиротский район, поселки Карокалпогистон и Жаслик, сельские и общественные сходы, жители, проживающие в отдаленных и отдаленных районах, особенно женщины и дети , здравоохранение Помимо оказания социальной поддержки, повышения медицинской грамотности населения, гуманитарная помощь была распределена семьям, нуждающимся в социальной защите, лицам с ограниченными возможностями, а также семьям, потерявшим кормильцев, всего 1033 гражданам. Включая
Министерством здравоохранения Республики Каракалпакстан оказана гуманитарная помощь Медицинскому объединению Кургиротского района: всего 7 269 единиц 6 791 лекарственного средства и 478 медицинских изделий Uniscope 9 видов.
В Министерство здравоохранения Республики Каракалпакстан поступила гуманитарная помощь, состоящая из 13 видов 2818 лекарственных средств
В ходе благотворительной акции населению и лечебно-профилактическим учреждениям доставлено медикаментов, очков и витаминизированных продуктов питания
О деятельности поезда «Саламатлик» во время дежурства освещались в республиканских газетах «Эркин Каракалпакстан», «Темирёлчи», телеканалах «QQR Телерадиокомпания» Республики Каракалпакстан, на сайтах www.kknews.uz, www.sau.uz, www.uza.uz, https://www.facebook.com/groups/1760321537507701, https://t.me/sauuz, https://www.youtube.com/@soglomavloduchunfondi, https://instagram.com/fond_sau?igshid=ZDdkNTZiNTM=, https://twitter.com/fondsau1993?t=XO2Vui5Etp5qjQ6ZAhqwAg&s=09 и широко освещался в других СМИ.
В эффективной организации деятельности поезда «Здоровье», в оказании адресной помощи семьям, нуждающимся в социальной защите, в проведении оздоровительных мероприятий осуществлялось во взаимодействии с представителями назначенных должностных лиц местных органов по борьбе с бедностью и Отдел занятости, районное медицинское объединение.
Среди них: заместитель акима Кунгиротского района, председатель комитета семьи и женщин Ж.Аметова, врачи медицинского объединения Кунгиротского района, руководитель областного отделения Республики Каракалпакстан международного благотворительного фонда «Соглом авлод учун» О. В акции активно участвовали Эмбергенова, сотрудники ТИОМБ Кайпанова Г. Р. Турениезова, Мендибаева А., Каримкулов А.