Oʻzbekiston – Bugun Amerika Qoʻshma Shtatlari oʻzining Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) orqali Oʻzbekistonga qiymati 435 ming dollardan ortiq boʻlgan 131 tonna oziq-ovqat yordami yetkazilganini eʼlon qildi. Sabzavot va dukkakli ekinlarning to'yimli aralashmasini o'z ichiga olgan paket mamlakatning eng zaif uy xo'jaliklariga etib borish uchun sog'liqni saqlash va ijtimoiy yordam muassasalariga tarqatilishi mo'ljallangan.
145 dan ortiq sog'liqni saqlash va ijtimoiy yordam muassasalarida, jumladan, ko'p dori-darmonlarga chidamli sil kasalligi bilan og'rigan bemorlarni uzoq muddatli parvarishlash markazlarida, mehribonlik uylari va ruhiy salomatlik muassasalarida 33 mingdan ortiq kishiga yordam ko'rsatiladi
“USAID hamkorlarimiz bilan Oʻzbekistonning eng himoyaga muhtoj aholisiga hayotni saqlab qoladigan oziq-ovqat yordamini koʻrsatishda ishlamoqda. To‘yib ovqatlanmaslik muammosini hal qilish va to‘g‘ri, xavfsiz va to‘yimli oziq-ovqatdan foydalanishni ta’minlash orqali biz nafaqat odamlarga sog‘lom va samarali hayot kechirish imkoniyatini beramiz, balki hamma uchun yanada barqaror va barqaror dunyoni barpo etamiz”, dedi USAID ma’muriyatining Osiyo bo‘yicha yordamchisi o‘rinbosari Anjali Kaur.
2010-yildan buyon USAIDning oziq-ovqat yordami bo‘yicha xalqaro hamkorlik dasturi doirasida O‘zbekistonga umumiy qiymati qariyb 4,5 million dollarlik 1560 tonna oziq-ovqat yetkazib berildi. Xayriya qilingan oziq-ovqat Amerikaning Resource and Policy Exchange notijorat tashkiloti tomonidan “Sog‘lom avlod uchun” xalqaro xayriya fondi bilan hamkorlikda tarqatiladi.
USAID xalqaro oziq-ovqat yordami hamkorligi 1954 yilda AQSh prezidenti Duayt Eyzenxauer tomonidan tashkil etilgan AQSh hukumatining “Dunyo uchun oziq-ovqat” dasturining bir qismidir. Ushbu dastur USAIDning ochlik va toʻyib ovqatlanmaslik holatlarini kamaytirish hamda barcha odamlar yetarli, xavfsiz va toʻyimli oziq-ovqat bilan taʼminlanishini taʼminlash boʻyicha boshqa mamlakatlar bilan hamkorlik qilish missiyasiga misol boʻladi.
USAID O‘zbekiston hukumati bilan mamlakat iqtisodiyotini diversifikatsiya qilish va mintaqaviy savdoni kengaytirish, aholi salomatligiga jiddiy tahdidlarni bartaraf etish va aholi ehtiyojlarini qondirish uchun hukumat salohiyatini oshirish bo‘yicha hamkorlik qilmoqda.

9 октября 2024 г. Ташкент, Узбекистан - Сегодня Соединенные Штаты Америки через свое Агентство по международному развитию (USAID) объявили о доставке 131 тонны продовольственной помощи в Узбекистан на сумму более 435 000 долларов США. Этот груз, включающий питательную смесь овощей и бобовых, предназначен для распределения в учреждениях здравоохранения и социального обеспечения, чтобы охватить наиболее уязвимые домохозяйства страны.
Помощь будет оказана более чем 33 000 человек в более чем 145 учреждениях здравоохранения и социальной защиты, включая центры длительного ухода за больными туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью, детские дома и психиатрические учреждения.
«USAID сотрудничает с нашими партнерами для оказания жизненно важной продовольственной помощи наиболее уязвимым слоям населения Узбекистана. Решая проблему недоедания и обеспечивая доступ к адекватным, безопасным и питательным продуктам, мы не только даем людям возможность вести здоровую и продуктивную жизнь, но и строим более стабильный и устойчивый мир для всех», - сказала Анжали Каур, заместитель помощника администратора USAID по Азии.
С 2010 года в рамках программы USAID «Международное партнерство по оказанию продовольственной помощи» в Узбекистан было доставлено 1560 тонн продовольственной помощи на сумму около 4,5 млн долларов США. Пожертвованное продовольствие будет распределено американской некоммерческой организацией Resource and Policy Exchange в сотрудничестве с международным благотворительным фондом «Соглом авлод учун».
Международное партнерство USAID по оказанию продовольственной помощи является частью более крупной правительственной программы США «Продовольствие для мира», которая была учреждена в 1954 году президентом США Дуайтом Эйзенхауэром. Эта программа является примером миссии USAID по налаживанию партнерских отношений с другими странами для сокращения масштабов голода и недоедания и обеспечения всех людей достаточным, безопасным и полноценным питанием
USAID сотрудничает с правительством Узбекистана в целях диверсификации экономики страны и расширения региональной торговли, устранения серьезных угроз здоровью населения и наращивания потенциала правительства по удовлетворению потребностей населения. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, посетите: https://www.usaid.gov/uzbekistan.