Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси чорак асрдан сал кўпроқ муқаддам 1992-йил 8-декабрда Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг 11-сессиясида қабул қилинган.
Конституция инсон ҳуқуқ ва эркинликларини олий қадрият деб эълон қилиб, демократик ислоҳотлар, иқтисодиётни модернизация қилиш, ижтимоий ўзгаришлар учун асос бўлди. Бу миллатлараро тинчлик ва тотувликни мустаҳкамлаш, тарихий-маданий анъаналарни ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Конституция инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, давлат суверенитети, жамиятда тинчлик ва тотувлик тамойилларига риоя этиш, ҳаётимизнинг барча жабҳаларида кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширишнинг кафолатидир. Ушбу хужжат Ўзбекистон давлатчилиги шаклланишининг энг янги босқичини бошлаб берди ва бугунги кунда у ҳар бир инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликларини кафолатлайди.
Конституция Куни эркин ва кучли давлат рамзи, мамлакат тараққиёти ва ҳар бир инсоннинг ҳаёт сифатини ошириш пойдеворидир.
Сизга Фуқаро авиацияси агентлиги номидан чин дилдан, бағрикенглик, мустаҳкам соғлик, фаровонлик ва ватанимиз равнақи йўлида самарали меҳнат қилишингизни тилайман!

Конституция Республики Узбекистан принята чуть более четверти века назад 8 декабря 1992 года на 11-й сессии Верховного Совета Республики Узбекистан.
Провозгласив высшей ценностью права и свободы человека, Конституция явилась основой демократических реформ, модернизации экономики, социальных преобразований. Она способствует укреплению межнационального мира и согласия, развитию исторических и культурных традиций.
Конституция является гарантом обеспечения прав и свобод человека, приверженности принципам государственного суверенитета, мира и согласия в обществе, проведения широкомасштабных реформ во всех сферах жизни. Этот документ положил начало новейшему этапу в формировании государственности Узбекистана, и сегодня он гарантирует права и свободы каждого человека.
День конституции – это символ свободного и сильного государства, фундамент для развития страны и повышения качества жизни каждого человека.
От всей души желаем вам от лица Агентства гражданской авиации, оптимизма, крепкого здоровья, благополучия и плодотворной работы на благо нашей Родины!